_

ترموپلاستیک الاستومر در خودرویی

با توجه به تطبیق پذیری آنها، تقریباً 40 درصد از الاستومرهای ترموپلاستیک در سراسر جهان در ساخت خودرو استفاده می شوند، زیرا انواع مختلفی با ویژگی های متنوع دارند، کاربردهای آنها از پوشش ها گرفته تا سپرها، اثاثه یا لوازم داخلی و اجزای آب بندی گسترده است. امروزه تقریباً یک سوم از حدود 30000 قطعه در خودروها از پلاستیک ساخته شده است.

_

برخی از TPE های برتر مورد استفاده در این بخش عبارتند از:

PP (پلی پروپیلن) – از نظر شیمیایی مقاوم است و استحکام، سفتی و قابلیت‌های دمای بالاتر را ارائه می‌دهد. این عمدتا در ساخت مخازن شیمیایی، سپر خودرو و جعبه باتری استفاده می شود.

 

PE (پلی اتیلن) ​​– به دلیل مقاومت بالا در برابر ضربه و رطوبت برای بدنه خودرو و عایق الکتریکی استفاده می شود.

 

ABS (کوپلیمر اکریلونیتریل-بوتادین-استایرن) – این یک ماده غیر قابل نفوذ است که برای بهبود چقرمگی، مقاومت در برابر حرارت و ضربه در داخل خودرو استفاده می شود.

 

صنعت خودروسازی با چالش های متعددی در تولید مواجه است که عبارتند از: کاهش صدا، کاهش مصرف سوخت و آلایندگی، افزایش ایمنی محصول و کاربر، بهبود عملکرد، کاهش وزن و بهبود راحتی.

اینها همراه با سایر TPE ها محبوبیت پیدا کرده اند، زیرا به دلیل طیف گسترده ای از ویژگی های فیزیکی که به نفع این بخش است، کاربردهای متنوعی در بخش خودرو پیدا می کنند:

 

  1. توانایی آنها در کشیده شدن و بازگشت به حالت اولیه خود دوام فیزیکی را تضمین می کند و عمر محصول را افزایش می دهد

  2. از آنجایی که TPEها وزن بسیار سبکی دارند، تولید آنها به انرژی بسیار کمتری نیاز دارد که به این معنی است – مصرف سوخت کمتر، انتشار CO2 کمتر و خودروهای سبک وزن

  3. آنها را می توان به راحتی با استفاده از هر رنگی رنگ کرد. آنها آزادی زیادی در طراحی قطعات داخلی و خارجی ارائه می دهند زیرا بادوام، مقاوم در برابر سایش و لرزش هستند.

  4. آنها حداکثر ایمنی سرنشینان را در صورت برخورد فراهم می کنند، زیرا ضربه گیر هستند و می توانند در اثاثه یا لوازم داخلی قالب گیری شوند و راحتی و هندلینگ وسیله نقلیه را افزایش دهند.

  5. محصولات TPE همچنین دارای پتانسیل بازیافت هستند زیرا دارای ویژگی های پلاستیکی هستند که می توانند قالب گیری و استفاده مجدد شوند.

  6. TPE بادوام است و می تواند شرایط سخت را تحمل کند. این باعث می شود آنها برای بسیاری از مکانیسم های داخلی خودروها و کامیون ها مانند قفل خودرو ایده آل باشند.

  7. آنها اطمینان حاصل می کنند که نسبت قدرت خودرو به وزن بهتر منجر به مصرف سوخت بیشتر (هزینه سوخت کمتر) می شود که به نوبه خود منجر به انتشار کمتر (کاهش دی اکسید کربن در جو) می شود.

    این عوامل نه تنها بر بهره وری و مزایای اقتصادی استفاده از ترموپلاستیک ها تأثیر می گذارد، بلکه تأثیرات زیست محیطی را کاهش می دهد و به رانندگی ایمن و راحت کمک می کند. ظهور وسایل نقلیه الکتریکی تقاضا برای قطعات جدید را افزایش داده است، به عنوان مثال، تقاضا برای پلاستیک های مقاوم در برابر حرارت طولانی مدت افزایش یافته است.